THE FIRST LIST OF WOMEN EXPERTS IN THE CYBERBEEPING AREA!!

Every hour, there are 1000 cyberattacks in the world, mostly targeted at individual users. On the other hand, since 1980s there has been talk about cyber terrorism, i.e. activities which may constitute a danger to the states’ defensibility.

In Poland we can currently observe very clearly one global trend: lack of cybersecurity specialists. And among those who are or will be working in this area, there are still very few women. According to the data (e.g. the Global Information Security Workforce Study conducted by (ISC)2 and the Centre for Cyber Safety and Education), women constitute only about 11% of all the cybersecurity specialists. We greatly felt the lack of female role models in this area when preparing the 2019 Perspektywy Women in Tech Summit.

The situation requires decisive action, therefore we would like to distinguish, appreciate and most of all promote the women specialising in various areas of cybersecurity; to inspire the young generation with prominent role models, of which there are plenty, even in the field strongly dominated by men. This is how we came up with TOP20 Woman in CyberSecurity in Poland – a list of notable Polish women working in digital security.

null

IZABELA ALBRYCHT

Chairperson of the Board at the Kosciuszko Institute, CYBERSEC

Od 2010 r. prezes zarządu Instytutu Kościuszki, a w cyberbezpieczeństwie specjalizuje się od 2012 r. Współtworzyła markę CYBERSEC (międzynarodowe forum o strategicznych wyzwaniach cyberbezpieczeństwa, w Polsce największa konferencja o cybersecurity). Od września 2014 r. przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego Europejskiego i Polskiego Forum Cyberbezpieczeństwa – CYBERSEC. Jedna z założycielek Women4Cyber – inicjatywy zrzeszającej europejskie liderki z dziedziny cyberbezpieczeństwa.

null

AGNIESZKA BESIEKIERSKA

LAWYER IN THE IT AND CYBERSECURITY AREA

Komentowała ustawę o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Jako prawniczka od kilkunastu lat doradza przedsiębiorcom, największym spółkom z sektora informatycznego i nowych technologii, zapewniając wsparcie przy problemach prawnych związanych m.in. z ochroną danych osobowych i nieosobowych, ecommerce i prawem telekomunikacyjnym.

null

IZABELA BŁACHNIO-WOJNOWSKA

GOVERNANCE AND CYBERSECURITY PROGRAM DIRECTOR BUREAU, BNP PARIBAS BANK POLSKA

Od ponad 15 lat związana z tematyką bezpieczeństwa informacji, bezpieczeństwa teleinformatycznego, zarządzania ryzykiem, zarządzania ciągłością działania i zarządzania jakością. Obecnie od ponad 5 lat związana z BNP Paribas Bank Polska, gdzie jako Dyrektor Biura Governance and CyberSecurity Program Bureau odpowiada m.in. za zarządzanie bezpieczeństwem informacji, zarządza i koordynuje Programem Cyberbezpieczeństwa opartym na wymaganiach NIST, zarządza ryzykiem IT i Security.

null

MAGDA BOROWIK

Manager of FinTech sector, Financial Supervision Authority (KNF)

Ekspertka znana w środowisku nowoczesnych technologii finansowych (od grudnia 2016 r. w Ministerstwie Cyfryzacji odpowiadała za technologie finansowe oraz blockchain, od listopada 2018 r. pełniła funkcję pełnomocnika Ministra Cyfryzacji w zakresie technologii finansowych – fintech). Obecnie też dyrektorka departamentu fintechowego w Komisji Nadzoru Finansowego. Strateg transformacji cyfrowej, badaczka technologii oraz ekspertka zarządzania innowacją.

null

OLGA BUDZISZEWSKA

CYBERSECURITY EXPERT, ACCENTURE

Żarliwa zwolenniczka transformacji cyfrowej – aktywnie ją promuje od kilkunastu lat. Jej pasją zawodową jest edukowanie w zakresie cyberbezpieczeństwa – w biznesie, sektorze publicznym i edukacji. Pomaga firmom i organizacjom budować i rozwijać systemy bezpieczeństwa, specjalizuje się w bezpieczeństwie danych i informacji w chmurze obliczeniowej. W ostatnich miesiącach także aktywnie wspiera klientów w spełnieniu wymagań RODO.

null

ANNA CHAŁUPSKA

EXPERT FOR IT RISK MANAGEMENT, INFORMATION SECURITY, IT AUDITOR

Ekspertka zaangażowana w liczne projekty doradcze z zakresu bezpieczeństwa informacji i ochrony danych oraz audyty systemów informatycznych. W codziennej pracy odpowiedzialna za weryfikację poprawności działania procesów bezpieczeństwa i ciągłości działania w firmach oraz doradztwo w zakresie tego jak doskonalić systemy zarządzania bezpieczeństwem informacji poprzez skuteczne zarządzanie ryzykiem oraz zapewnianie zgodności z regulacjami. Członek Zarządu Stowarzyszenia ISACA Warszawa. Członek Rady Programowej XIII Forum Bezpieczeństwa i Audytu IT - SEMAFOR oraz członek Rady Programowej konferencji Security PWNing. Posiada wiele certyfikatów branżowych, w tym: CISM, CISA, CISSP.

null

PAULA JANUSZKIEWICZ

INTERNATIONAL CYBERSECURITY EXPERT, FOUNDER AND CEO OF CQURE

Wybitna ekspertka z dziedziny cybersecurity, jedna z dwóch osób w Polsce należących do programu Microsoft Security Trusted Advisor. Wiedzą dzieli się na licznych międzynarodowych konferencjach (m.in. BlackHat USA 2019, TechEd North America, TechEd Europe, CyberCrime), gdzie często jest oceniana jako mówca nr 1. Otrzymała wyróżnienie w BusinessWoman Roku 2018. Ma swoją firmę CQure.

null

JOANNA KARCZEWSKA

IT SYSTEMS AUDITOR

W informatyce od ponad 40 lat, obecnie aktywna członkini międzynarodowego stowarzyszenia ISACA, uczestniczy także w konsultacjach polskich aktów prawnych dotyczących ochrony danych osobowych, bezpieczeństwa informacji i cyberbezpieczeństwa. Pracowała w instytucjach państwowych oraz firmach polskich i zagranicznych. Specjalizuje się w audytach w jednostkach sektora finansów publicznych. Ekspertka Najwyższej Izby Kontroli. Promuje (m.in. na konferencjach) udział kobiet w obszarze cybersecurity.

null

ALEKSANDRA KOPCIUCH

IT COMCERT PROCESS SAFETY SPECIALIST

W ComCERT SA pełni funkcję specjalisty ds. bezpieczeństwa procesów IT. Ekspertka w zakresie wdrażania systemów bezpieczeństwa informacji oraz zarządzania incydentami w wymiarze procesowo-organizacyjnym. Certyfikowany audytor wiodący zgodnie z normą ISO/IEC 27001. W ramach współpracy z Fundacją Bezpieczna Cyberprzestrzeń kompleksowo realizuje projekty z zakresu cyberbezpieczeństwa. Jest absolwentką kierunku obronność państwa na Wydziale Logistyki Wojskowej Akademii Technicznej. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół zagadnień cyberbezpieczeństwa, nowych technologii i operacji informacyjnych. Jest autorką publikacji i artykułów, występowała jako prelegent na konferencjach branżowych.

null

KLAUDIA KRAWIECKA

NAUKOWCZYNI, PREZESKA WOMEN IN COMPUTER SCIENCE, OXFORD UNIVERSITY

Jej praca magisterska, pt. Improving Web Security Using Trusted Hardware w 2017 roku, otrzymała prestiżowe wyróżnienia, m.in. nagrodę Fińskiego Towarzystwa Informatycznego (Krawiecka była pierwszą kobietą uhonorowaną tą nagrodą). Obecnie jest doktorantką w Centre for Doctoral Training in Cyber Security na Uniwersytecie Oksfordzkim. Stypendystka Women’s Cybersecurity Stypendium, a od 2018 r. prezeska Oxford Women of Computer Science Society.

null

BEATA KULAWIK

CYBER SECURITY MANAGER W DELOITTE POLSKA

Obecnie w Deloitte Polska jest menedżerką ds. cyberbezpieczeństwa, wcześniej pracowała m.in. w Royal Bank of Scotland. Od 10 lat działa w obszarze cybersecurity. Angażuje się w promowanie cyberbezpieczeństwa wśród kobiet. Dziewczynom szukającym swojej ścieżi w technologiach radzi: „ucz się, nie bój się pytać, szukaj swojego obszaru, znajdź dobrego mentora i miej swoje pasje”.

null

BEATA LEGOWICZ

CYBERPROFILERKA

Posiada kilkunastoletnie doświadczenie zawodowe z zakresu bezpieczeństwa informacji, które zdobyła pracując w Komendzie Głównej Policji oraz w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym. Jest absolwentką Wydziału Nauk Informatycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Ukończyła również studia podyplomowe w Szkole Głównej Handlowej na kierunkach Zarządzanie Cyberbezpieczeństwem oraz Audyt Wewnętrzny i Kontrola Zarządcza w Jednostkach Sektora Finansów Publicznych. W obszarze jej zainteresowań pozostaje tematyka białego wywiadu i social engineering, jak również tworzenie profili współczesnych cyberprzestępców. Aktualnie bezpiecznik w jednej z polskich instytucji finansowych.

null

KATARZYNA MAJEWSKA

CZŁONKINI ZARZĄDU, CITI HANDLOWY

W banku Citi Handlowy jako członkini zarządu odpowiada za obszar operacji i technologii. Jest gorącą zwolenniczką szerszego otwarcia się polskiego biznesu na kobiety. Mówi o cyberbezpieczeństwie w kontekście działalności sektora finansowego na prestiżowych konferencjach (np. na Forum Bankowym 2019 brała udział w panelu pt. „Cyberbezpieczeństwo – kluczowe ryzyko w dobie digitalizacji” i wskazywała na ogromne doświadczenia banku Citi Handlowy w tym obszarze).

null

JUSTYNA ORŁOWSKA

DYREKTOR PROGRAMU, GOVTECH POLSKA

Kierując Programem GovTech Polska angażuje start-upy, oraz małe i średnie przedsiębiorstwa z branży IT m.in. w budowę systemów do walki z cyberprzestępczością i wyłudzeniami w internecie. Dba o to, by otwarcie się sektora publicznego na innowacje nie odbywało się kosztem bezpieczeństwa naszych danych. Nie tylko wspiera technologie m.in. broniące obywateli przed cyberprzestępcami i oszustami, ale też sprawia, że korzystają one z najnowszych rozwiązań. Pełniła także funkcję doradcy premiera ds. innowacji i finansów.

null

EWA PIŁAT

GLOBAL CHIEF INFORMATION SECURITY OFFICER, WILLIS TOWERS WATSON

„Z mojej perspektywy cyberbezpieczeństwo było zawsze istotne i głośno artykułowane. Mając niski apetyt na ryzyko, inwestuję w testowanie innowacyjnych metod zabezpieczeń i szukam osób, dla których bezpieczeństwo jest pasją”.

null

JOANNA RUTKOWSKA

ARCHITEKT SYSTEMÓW KOMPUTEROWYCH

Uznana ekspertka z zakresu zabezpieczeń komputerowych. Zasłynęła na arenie międzynarodowej po zaprezentowaniu (2006) na konferencji Black Hat dwóch nowych metod ominięcia mechanizmów ochraniających system Windows Vista. Za swoje odkrycia otrzymała tytuł jednego z Pięciu Hakerów, którzy odcisnęli swe piętno na roku 2006 przez magazyn eWeek Magazine. Założyła firmę Invisible Things Lab i prowadziła w niej projekt Qubes OS. Od 2018 jako Chief Strategy Officer oraz Chief Security Officer pracuje przy projekcie Golem

null

ANNA STREŻYŃSKA

MINISTER CYFRYZACJI W LATACH 2015-2018, PREZES UKE W LATACH 2006-2012

Jako minister cyfryzacji w rządzie Beaty Szydło powołała w 2016 r. Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa, którego celem było usprawnienie współpracy i wymiany między różnymi sektorami i podmiotami zajmującymi się cyberbezpieczeństwem. W 2017 r. organizacja branżowa CIONET Polska przyznała Annie Streżyńskiej jako ministrowi cyfryzacji i jej zespołowi nagrodę Digital Excellence Award 2017 za transformację cyfrową. Po ustąpieniu ze stanowiska (2018) została prezesem zarządu nowo powołanej firmy technologicznej MC² Solutions zajmującej się m.in. technologią blockchain i sztuczną inteligencją. Jest współzałożycielką platformy Carrotspot.

null

AGNIESZKA SZYMAŃSKA-KWIECIEŃ

EKSPERTKA DS. APLIKACJI I TECHNOLOGII

Kieruje Zespołem Utrzymania Projektów we Wrocławskim Centrum SieciowoSuperkomputerowym Politechniki Wrocławskiej. Pracuje jako ekspertka ds. aplikacji i technologii programistycznych. Uczestniczyła w wielu krajowych i międzynarodowych projektach dotyczących m.in. bezpieczeństwa sieci. Obecnie jest m.in. zastępcą kierownika projektu krajowego Regionalnego Centrum Cyberbezpieczeństwa oraz koordynatorem operacyjnym dwóch centrów kompetencji IATI: Centrum Kompetencji „Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni” i Centrum Kompetencji „Sieci, urządzenia i usługi multimedialne”.

null

JOANNA ŚWIĄTKOWSKA

DYREKTORKA PROGRAMOWA EUROPEJSKIEGO FORUM CYBERBEZPIECZEŃSTWA CYBERSEC

Dyrektor programowy Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa (CYBERSECtej konferencji. Jako ekspert ds. cyberbezpieczeństwa na stałe związana z Instytutem Kościuszki. W 2017 r. została wpisana na prestiżową listę New Europe 100 Challengers 2017 opracowaną przez Financial Times Res Publica, Google i International Visegrad Fund.

null

ALEKSANDRA WISZ

PROGRAMISTKA, INTEL

Informatyczka, która obecnie prowadzi w Intelu zespół zajmujący się implementacją systemu mającego na celu zdalną weryfikację wiarygodności urządzeń IoT. Jest mentorką programu It for SHE. Na co dzień zajmuje się m.in. zagadnieniami z zakresu kryptografii.

null

MAGDALENA WRZOSEK

KIEROWNIK ZESPOŁU ANALIZ STRATEGICZNYCH I WPŁYWU NOWOCZESNYCH TECHNOLOGII W NASKPIB, NLO EUROPEJSKIEJ AGENCJI DS. CYBERBEZPIECZEŃSTWA ENISA

W NASK (wiodący ośrodek badawczy w obszarze cyberbezpieczeństwa) pracuje od 2016 r. – jest m.in. redaktorką naczelną „CyberPolicy Rewiev” i szefową zespołu Centrum Analiz Strategicznych. W 2017 r. została przyjęta do grona zewnętrznych ekspertów Agencji Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Sieci i Informacji (ENISA). Koordynator Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa w Polsce.

During the first day of the Perspektywy Women in Tech Summit 2019 Gala, diplomas were officially awarded in the presence of Rafał Trzaskowksi – the Mayor of the Capital City of Warsaw.