Dr Bianka Siwińska

CEO Perspektywy Women in Tech / Dyrektor Zarządzająca Fundacji Edukacyjnej Perspektywy

Jej pasją jest budowanie zmiany w świecie technologii. 14 lat temu, będąc studentką zainicjowała pierwsze, pionierskie działanie na rzecz zwiększenia udziału kobiet w technologiach – akcję Dziewczyny na politechniki!. Wzięło w niej do tej pory udział 200 000 licealistek, a udział kobiet na uczelniach technicznych wzrósł o 10%.

Jest naukowczynią, aktywistką i menadżerką. Zarządza Fundacją Edukacyjną Perspektywy. W jej ramach wraz z zaangażowanym zespołem rozwija takie projekty jak „IT for SHE”, „Nowe Technologie dla Dziewczyn”, „Shesnnovation Academy”, „Lean in STEM” i inne. 

Jest też twórczynią „Pespektywy Women in Tech Summit” – najważniejszego wydarzenia dla kobiet w technologiach w Europie.

Jest też redaktor naczelną magazynu edukacyjnego „Perspektywy”, współpracuje dziennikarsko z „Wysokimi Obcasami”  i „University World News”. Pracuje też jako ekspertka Banku Światowego w Tadżykistanie. 

W 2013 obroniła doktorat z zakresu dyseminacji innowacji w polityce publicznej na przykładzie internacjonalizacji szkolnictwa wyższego w Polsce i w Niemczech. Jest autorką książek: „Education goes global! Strategie internacjonalizacji szkolnictwa wyższego” i „Uniwersytet ponad granicami” oraz redaktorką dwóch tomów z serii „Czas internacjonalizacji”. Studiowała i prowadziła badania na Uniwersytecie Warszawskim, Freie Universitaet, Technische Universitaet i Humboldt Universitaet w Berlinie, Columbia University w Nowym Jorku oraz w instytucie badawczym NIFU STEP w Oslo.

Jest autorką i kierowniczką naukową  Raportów na temat kobiet w technologiach i edukacji inżynierskiej.

Jest też pomysłodawczynią znanej akcji promocji czytelnictwa – „Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!” (profil na facebooku: 274 000 fanów)

NAGRODY

  • Bizneswoman Roku 2015 by Sukces Pisany Szminką
  • Tech Girl 2016 by Girls in Tech Poland
  • Kobieta Mazowsza 2018
  • Osobowość Cyfrowego Biznesu 2018 by Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji (nominacja)
  • Polish Power Woman 2018  by US Embassy
  • Warszawianka Roku 2019 (nominacja) by Miasto Warszawa
  • Digital Shaper 2019 by Digital Poland
  • Ambasadorka Polskich Kongresów 2019
  • Kobieta Śmiała 2019 by Wysokie Obcasy