IDEA

Wierzymy w kobiety i ich wielki potencjał. Wierzymy, że świat, w którym będą miały one więcej do powiedzenia w kluczowych obszarach – takich jak polityka, biznes i technologie – będzie mądrzejszy i bardziej zrównoważony. Dzięki kobietom, ich kompetencjom, wartościom, które wnoszą i nowemu podejściu do rozwiązywania problemów – świat ma szansę na nową historię. Współtworzenie tej historii to nasz przywilej, misja i wielka przyjemność.

MISJA

Inspirujemy, łączymy i wspieramy kobiety w technologiach, nauce i innowacji. Zachęcamy je do wyboru edukacji w obszarze STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics). Pomagamy im wejść na rynek pracy oraz zbudować spektakularną karierę – w przemyśle, nauce czy też na drodze rozwoju własnego startupu technologicznego. W ten sposób wspieramy powstanie pokolenia świadomych liderek, które zmienią świat technologii. 

Walczymy ze stereotypami dotyczącymi roli kobiet w społeczeństwie. Dzięki naszym działaniom żadna dziewczynka już nigdy nie zostanie bezrefleksyjnie wykluczona ze STEM-owej inspiracji.

Tworzymy platformy i koalicje, dzięki którym współpracują ze sobą przedstawiciele świata akademickiego i najbardziej innowacyjnego przemysłu high tech. Nasze działania wychodzą poza granice Polski, angażujemy się coraz szerzej, w krajach na Wschodzie – aż do Azji Centralnej. Zaś Perspektywy Women in Tech Summit jest imprezą wielkoskalową z ambicjami globalnymi.

Dziewczyny z naszych programów biorą udział również w ogólnopolskim wolontariacie IT for SHE, w ramach którego mogą uczyć programowania dzieci z małych miejscowości – rozumiejąc że wiedza i kompetencje zobowiązują do szerszego zaangażowania.

DZIAŁANIA

Od 16 lat wspieramy dziewczyny w wyborze kierunków technicznych i ścisłych w ramach akcji Dziewczyny na politechniki! i Dziewczyny do ścisłych!. Do tej pory wzięło w nich udział 200 000 dziewczyn, a udział kobiet na politechnikach wzrósł o 10 punktów procentowych. Prowadzimy też szereg działań inspiracyjnych dla młodych kobiet w technologiach i nauce: IT for SHELean in STEM, Girls go start-up! Academy, Shesnnovation, Dziewczyny do nauki!, Leadership in Tech Academy, a także program stypendialny dla studentek informatyki: Nowe technologie dla dziewczyn (wspólnie z Intel). W 2022 ruszył program dla studentek z Ukrainy : New Technologies for Women – UKRAINE. W dużej mierze , program ten oparty jest na relacji mentoringowej. Wierzymy w wartość tych relacji, budowanych poprzez dzielenie się doświadczeniem. W ten sposób wspieramy uczestniczki programu i rozwijamy ich potencjał.

Jesteśmy również organizatorami Perspektywy Women in Tech Summit – największego wydarzenia dla kobiet w technologiach w tej części świata – gromadzącego 10 000 uczestniczek i uczestników z 100 krajów świata.

W krajach Partnerstwa Wschodniego i Azji Centralnej prowadzimy promocję Polski jako Hubu IT i program 400 grantów dla utalentowanych informatyczek na przyjazd na Perspektywy Women in Tech Summit. Nasze działania opieramy na badaniach, które opracowujemy w formie wartościowych Raportów.

Dr Bianka Siwińska

Prezeska Fundacji Edukacyjnej Perspektywy

Jej pasją jest budowanie zmiany w świecie technologii. 16 lat temu, będąc studentką zainicjowała pierwsze, pionierskie działanie na rzecz zwiększenia udziału kobiet w technologiach – akcję Dziewczyny na politechniki!. Wzięło w niej do tej pory udział 200 000 licealistek, a udział kobiet na uczelniach technicznych wzrósł o 10%. Jest też twórczynią Pespektywy Women in Tech Summit – najważniejszego wydarzenia dla kobiet w technologiach w Europie i Azji.

Jest naukowczynią, aktywistką i menadżerką. Zarządza Fundacją Edukacyjną Perspektywy. W jej ramach wraz z zaangażowanym zespołem rozwija takie m.in.  projekty jak IT for SHE, Nowe Technologie dla Dziewczyn, Shesnnovation Academy, Lean in STEM, Leadership in Tech, Dziewczyny w grze  i tworzy raporty.

czytaj dalej...

O FUNDACJI EDUKACYJNEJ PERSPEKTYWY

Perspektywy Women in Tech jest częścią Fundacji Edukacyjnej Perspektywy. Jest to organizacja pozarządowa non-profit, działająca od 1998 roku, specjalizująca się we wspieraniu młodych ludzi w podejmowaniu najważniejszych życiowych decyzji, takich jak wybór zawodu, szkoły i uczelni oraz w budowaniu jakości polskiego szkolnictwa średniego i wyższego. Fundacja tworzy prestiżowe rankingi edukacyjne – m.in. Ogólnopolski Ranking Szkół Średnich, Ranking Szkół Wyższych, Ranking Kierunków Studiów. Od 2005 prowadzi we współpracy z Konferencją Rektorów Akademickich Szkół Polskich kampanię promocji polskich uczelni za granicą – Study in Poland. Wspólnie z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego realizuje dwa projekty systemowe finansowane ze środków Dialog (2020-2021): Visibility Project i promocję Polski na Wschodzie jako zagłębia doskonałych studiów i badań w obszarze nauk informatycznych Poland – IT Hub for You.  

Działania pro kobiece realizowane w ramach Perspektywy Women in Tech są integralna częścią realizacji misji Fundacji Perspektywy skupionej na doradztwie zawodowym, budowaniu ekosystemu innowacji w Polsce i w Europie i szerokiej promocji talentów w obszarze STEM.

NAGRODY

NAGRODY to dla nas dowód na to, że to co robimy jest potrzebne i że ktoś może chcieć się od nas uczyć wypracowanych przez nas rozwiązań. Tą wiedzą chętnie się dzielimy. Oto najważniejsze z nich:

European Digital Skills Award 2017 by European Commission za program IT for SHE dla studentek kierunków informatycznych – uznany za najlepsze działania dla kobiet w technologiach w Europie. 

Digital Shapers 2019 by Digital Poland – za działania edukacyjne w obszarze kompetencji cyfrowych

Excellence in Mentoring Award of the Year 2019 (nomination) by Technologia w Spódnicy – za dorobek 500 par mentoringowych w obszarze nauk technicznych w programach Perspektywy Women in Tech

Lumen 2017 by PCG – za wzorcową, długodystansową współpracę Fundacji i 16 polskich uczelni technicznych przy akcji Dziewczyny na politechniki!

Joanna Lisiecka - małe (1)

Joanna Lisiecka

Dyrektorka Programowa
j.lisiecka@perspektywy.pl
+48 696 483 349

Marlena Piotrowska

Kierowniczka Biura
Koordynatorka Nowe Technologie dla Dziewczyn
m.piotrowska@perspektywy.pl

Sandra Wiktorko

Partners Angel
Perspektywy Women in Tech

s.wiktorko@perspektywy.pl

Screenshot_20221116_092642_com.instagram.android_edit_26039535029359 (1)

Olga Gromek

Koordynatorka Dziewczyny w Grze, Specjalistka ds. Komunikacji i Social Media
o.gromek@perspektywy.pl

Anna-Gayer

dr Anna Gayer

Koordynatorka Shesnnovation Academy
a.gayer@perspektywy.pl

277592345_1488276368275484_2597879069374833611_n (1)

Zuzanna Ciesielska

Koordynatorka kampanii Dziewczyny na politechniki! & Dziewczyny do ścisłych!
z.ciesielska@perspektywy.pl

Anna Dorota Kamińska

Koordynatorka Kontentu
a.kaminska@perspektywy.pl

Julia Lysik

 Koordynatorka Poland IT Hub
j.lysik@perspektywy.pl

Agnieszka Cichocka

Koordynatorka New Technologies for Women – Ukraine
a.cichocka@perspektywy.pl

Monika Goszcz

Koordynatorka LeaderSHEp in Tech Academy
m.goszcz@perspektywy.pl

Magda Tytuła

Koordynatorka Alphalab-Perspektywy Scholarship
m.tytula@perspektywy.pl

312301072_2027961530728035_2204903358034928759_n (4)

Sylwia Tworek

Wsparcie Programów Perspektywy
s.tworek@perspektywy.pl