PEOPLE WITH PERSPECTIVES: Weronika Król, CERN

Poznaj absolwentki programów Perspektywy Women in Tech
i zobacz, jak potoczyła się ich kariera zawodowa!

Weronika Król, CERN

 

 

Doświadczenie profesjonalne

Jestem absolwentką 6. edycji programu Nowe Technologie Dla Dziewczyn. Studiowałam na Politechnice Gdańskiej, na kierunku Data Engineering. W trakcie studiów rozpoczęłam staż w zawodzie jako Data Engineer w firmie T-mobile, a następnie podjęłam decyzję o aplikowaniu do CERNu, Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych z siedzibą w Genewie. Od października 2022 roku jestem tam zatrudniona – również na stanowisku Data Engineer. Pracuję w zespole odpowiedzialnym za przetwarzanie i wizualizację danych biznesowych.

W jakich programach Perspektyw brałas udział?

Brałam udział zarówno w programie stypendialno-mentoringowym Nowe Technologie Dla Dziewczyn edycji 2020/2021, jak i w jednej z edycji programu IT for SHE.

Co Ci dał udział w tych programach?

Udział w Programie NTDD oraz w programie IT for SHE był dla mnie niezwykle ważnym etapem w życiu. Dzięki nim nie tylko spełniam dzisiaj swoje cele i marzenia, pracując w CERNie, ale także doświadczam ciągłego rozwoju personalnie i zawodowo. Osoby spotkane w programach nadal są moją inspiracją i wsparciem. Nadal utrzymuję kontakt z moim mentorem z NTDD – Mieszkiem Dropińskim, który jest dla mnie wielką inspiracją.

Ponadto, udział w programach wzmocnił moją pewność siebie i pomógł w zaplanowaniu kariery zawodowej po studiach. Pozbyłam się wiary w stereotypy, lepiej poznałam siebie, swoje oczekiwania i potrzeby, rozwijając zarówno umiejętności techniczne, jak i miękkie. Stałam się też bardziej otwarta na nowe możliwości oraz odkryłam swój potencjał, dostrzegając, w czym jestem dobra. To był prawdziwy punkt zwrotny w moim życiu i niezwykła przygoda, która wyznaczyła nowe kierunki rozwoju.

W CERN przyspieszamy cząsteczki do prędkości bliskiej prędkości światła. A ja zdecydowanie mogę zaznaczyć, że udział w programach przyspieszył rozwój mojej kariery zawodowej!

Twoje motto

„Bój się i rób, bo jedyną stałą rzeczą jest zmiana.” To zdanie, które usłyszałam dzięki niesamowitej Wioli Klimczak, odzwierciedla moje podejście do życia i podejmowania wyzwań. Wierzę, że obawa przed nieznanym nie powinna nas paraliżować, ale wręcz przeciwnie – powinna być motywacją do działania. Zmiany są nieuniknione, dlatego lepiej jest je zaakceptować i działać w ich kierunku, niż czekać biernie. To motto inspiruje mnie do ciągłego rozwoju, szukania nowych możliwości i wyjścia poza swoją strefę komfortu.

Co Cię motywuje do działania?

Poczucie, że moja praca może przynieść pożytek światu i innym ludziom, stanowi dla mnie ogromną motywację. Chęć niesienia pomocy i wpływania na poprawę jakości życia innych jest dla mnie głównym źródłem energii i inspiracji. Dlatego też, dla mnie nie ma lepszego sposobu na realizację tych celów niż poprzez wykorzystanie rozwoju technologicznego w połączeniu z misją, jaką reprezentuje CERN. Wierzę, że praca w takiej instytucji daje mi możliwość nie tylko osobistego rozwoju, ale także rzeczywistego wpływu na świat i ludzi wokół mnie.

Jakie masz perspektywy na przyszłość?

Obecnie zadaję sobie wiele pytań dotyczących przyszłości. Wiem, że w CERNie zostanę jeszcze maksymalnie 2,5 roku, z uwagi na fakt, że kontrakty są tutaj podpisywane na czas określony. To jedno z głównych założeń organizacji, która stawia na naukę wewnętrzną, a następnie szerzenie zdobytej wiedzy w sektorze prywatnym lub innych organizacjach naukowych.

Choć wiem, że praca w tak prestiżowej organizacji jak CERN jest niezwykłym osiągnięciem, to jestem również świadoma, że przyszłość może przynieść nowe wyzwania i możliwości. Nie zamierzam jednak opuszczać poprzeczki, którą sobie postawiłam. Zamiast tego, staram się kontynuować rozwój i podążać za swoimi marzeniami i celami zawodowymi.

Co cenisz w ludziach?

W innych cenię autentyczność, ambicję i determinację w dążeniu do realizacji celów. To cechy, które uważam za kluczowe w budowaniu udanych relacji i osiąganiu sukcesów zarówno w życiu zawodowym, jak i osobistym. Staram się otaczać ludźmi, którzy posiadają te cechy, ponieważ wierzę w stwierdzenie, że jesteśmy wypadkową 5 najbliższych osób, którymi się otaczamy!

Osoba, którą podziwiasz

Nie jestem w stanie wskazać jednej konkretnej osoby, którą podziwiam, ponieważ jest ich mnóstwo, a każda z nich reprezentuje unikalne cechy i osiągnięcia. To, co łączy wszystkie te osoby, to autentyczność, ambicja i determinacja, ale również pasja i wiara w to, co robią. Widzę w nich również dobroć i empatię, co sprawia, że są dla mnie inspiracją do dalszego rozwoju i działania. Obserwując ich sukcesy i podejście do życia, czuję się zmotywowana do podążania za własnymi marzeniami i osiągania swoich celów.

Co Cię pasjonuje?

Poza światem danych, który jest dla mnie fascynujący i w którym mogę się codziennie realizować, ludzie stanowią dla mnie niezwykłe źródło wiedzy i inspiracji. Uważam, że bez dzielenia się doświadczeniami oraz słuchania historii innych osób nie byłabym tam, gdzie jestem obecnie.

Twoje niezapomniane doświadczenie

Jest ich tak wiele, że naprawdę trudno wybrać konkretne. Pierwsze, które przychodzi mi do głowy, to rozpoczęcie nowego rozdziału po studiach, którym była praca w CERNie. To było dla mnie ogromne wyzwanie, związane z przeprowadzką do innego kraju i adaptacją do międzynarodowego środowiska i totalne wyjście ze strefy komfortu! Czuję ogromną satysfakcję i dumę z tego, że mogę być częścią tej wielkiej społeczności, która wspólnie dąży do odkrywania tajemnic wszechświata. Z pewnością zapamiętam ten etap z detalami na całe moje życie.

Książka warta przeczytania

Książka „Who Moved My Cheese?” autorstwa Spencera Johnsona to jedna z najkrótszych i najbardziej przekonujących lektur, jakie miałam okazję przeczytać. Jest pełna istotnych przemyśleń na temat adaptacji do zmian, które są nieodłączną częścią życia. Opowiada o konieczności elastyczności i otwartości na nowe sytuacje. Jedno z najbardziej inspirujących pytań, jakie w niej znalazłam, to: WHAT WOULD YOU DO IF YOU WEREN’T AFRAID?

Rzecz do zrobienia w ciągu najbliższego roku

Wymienię dwie, które są dla mnie równie ważne: zaangażowanie się w wolontariat w fundacji lub organizacji non-profit oraz możliwość wystąpienia na konferencji. Obie rzeczy dadzą mi możliwość pomocy innym w różnych formach.

Czym jest dla Ciebie tech-life balance?

Dla mnie tech-life balance to umiejętne i świadome korzystanie z technologii w codziennym życiu. Ważne jest, abyśmy zdawali sobie sprawę z korzyści, jakie umożliwia technologia, jednocześnie umiejąc kontrolować jej wpływ na nasze życie. Obserwując negatywne skutki nadmiernego korzystania z technologii wśród osób mi bliskich, bardzo chciałabym zwiększenia świadomości w tym temacie.

Rada dla młodszej koleżanki w STEM

Każdy z nas urodził się z unikalnym i niezwykłym potencjałem, więc odkryj go, uwierz w jego wartość i znajdź miejsce, w którym chcesz go wykorzystać.