Oko w oko z komputerem kwantowym

Czy jest coś piękniejszego dla kobiety zakochanej w nowych technologiach niż wspaniały komputer kwantowy?

Dr Bianka Siwinska, CEO Perspektywy Women in Tech, miała przyjemność spotkać się oko w oko z tym cudem w fińskiej siedzibie firmy IQM Quantum Computers, jedynego w Europie startupu, który buduje komputery kwantowe nowej generacji. Przeczytajcie jej relację i pamiętajcie, że tegoroczny Perspektywy Women in Tech Summit 2024 będzie stał pod znakiem właśnie komputerów kwantowych!

“Są przepiękne! Wreszcie udało mi się zobaczyć je na własne oczy. Dotknąć, usłyszeć a nawet… powąchać. Komputery kwantowe – różne modele – od 5 qubitów do 150 qubitów – wszystkie w technologii nadprzewodnikowej. Dążąc w stronę Quantum advantage (momentu kiedy quantum computing stanie się opłacalne) buduje je jedyny taki startup w Europie – fiński IQM Quantum Computers.

Nad przełomem kwantowym pracuje tam 300 naukowców – fizyków, informatyków i inżynierów z najlepszych ośrodków na świecie. Co istotne, nie tylko budują tam komputery kwantowe, ale i pracują nad ich połączeniem z HPC – superkomputerami. Takie combo obudowane możliwościami AI w niedługim czasie (choć jeszcze nie teraz) może na serio naprawić nam świat i zapewnić długowieczność! Jeżeli tylko poradzimy sobie z niedoborem ludzi z odpowiednimi, nowymi kompetencjami.

Quantum Computing to pole atrakcyjne szczególnie dla kobiet. W obecnej odsłonie jest nowe i tworzone od podstaw – więc każda może bez dopasowywania się do tradycyjnych struktur i sposobów myślenia, współtworzyć je, nabywać kompetencji i rozwijać się. W takich obszarach kobietom pracuje się najlepiej bo nie muszą przebijać się przez skostniałą, często patriarchalną kulturę organizacyjną.

No i mam taką śmieszną myśl, że najlepiej ta nowość i świeżość komputerów kwantowych uwidacznia się w ich w niesamowitej, nieznanej nam wcześniej konstrukcji. Tylko przy takim designie mogą w nich zachodzić procesy kwantowe oraz tylko tak można schłodzić układ prawie do zera absolutnego. Są to warunki konieczne.

Niemniej ten wygląd powoduje, że kojarzymy komputery kwantowe z wielkimi, efektownymi żyrandolami, lub biżuterią;) Nie chcę mówić za inne kobiety, ale do mnie ta estetyka przemawia.
Nosiłabym kolczyki – komputerki kwantowe, tworząc kryptograficzne algorytmy;)